Plexi, czyli polimetakrylan metylu, znane jest też jako szkło akrylowe lub organiczne. To materiał towarzyszący ludzkości od prawie stu lat, znajdujący szerokie zastosowanie w bardzo wielu miejscach: od sklepów, poprzez poczty i urzędy, aż po domy oraz mieszkania, gdzie służy jako budulec estetycznych i funkcjonalnych elementów wystroju. To bardzo dobra alternatywa dla klasycznego szkła: jest od niego o wiele tańsza i lżejsza, a przy tym wielokrotnie wytrzymalsza. Charakteryzuje się też doskonałą przezroczystością, idealnie przepuszczającą światło, nie zniekształcając barw. Możliwe jest też zastosowanie plexi kolorowego lub matowego, a nawet nadanie mu właściwości lustra.

Ważną cechą tego materiału jest łatwość z jaką poddaje się go obróbce. Można zamówić pleksi na wymiar, a także nadać mu niemal każdy wymarzony kształt. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie do stworzenia z niego praktycznie dowolnych elementów: od szyb, poprzez ścianki działowe i półki, aż po drobne ozdoby.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się plexi?

W ostatnim czasie jednym z najpowszechniejszych zastosowań plexi jest tworzenie z niego osłon chroniących przed bezpośrednim kontaktem z klientem. Wykorzystywane było w tym celu od dawna, między innymi w urzędach i na pocztach, ale aktualnie używane jest powszechnie także w innych miejscach, jak sklepy oraz taksówki. Często używa się go również do tworzenia stoisk reklamowych i stojaków służących do eksponowania towarów. Wytrzymałość, różnorodne kolory i kształty, a także możliwość dowolnego ozdobienia czynią z niego idealny materiał do takiego zastosowania.

Bardzo dobrze nadaje się na ściankę działową. Tworzy się też z niego ramki na zdjęcia i różnorodne ozdoby, a także półki i inne elementy wystroju. Może zostać użyte w kabinie prysznicowej lub dekoracyjnym panelu w łazience oraz w kuchni. W praktyce zastosowanie plexi jest niemal nieskończone – sprawdza się wszędzie tam, gdzie pragnie się użyć gładkiego, wytrzymałego tworzywa lub sprawdzonego zamiennika szkła. Jego wadą jest jednak łatwopalność, która ogranicza jego przydatność w niektórych sytuacjach. Niepalną alternatywą dla plexi jest poliwęglan lity.