Płyty HIPS tworzone są z polistyrenu wysokoudarowego (High Impact Polysterene), który powstaje poprzez dodanie do polistyrenu kauczuku butadienowego. Materiał ten charakteryzuje się lekkością oraz wysoką udarnością. Można go z łatwością formować, nie wymaga wstępnego suszenia. Dzięki tym cechom z płyt HIPS można tworzyć nawet bardzo skomplikowane formy przestrzenne.

Co wyróżnia płyty HIPS i gdzie najczęściej się je wykorzystuje?

Materiał HIPS jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Do tego ten rodzaj płyt charakteryzuje się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także promieniowanie UV.  Dużą zaletą płyt HIPS jest różnorodna kolorystyka, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w branży reklamowej oraz przemysłowej. Ze względu na podatność na formowanie, mogą być formowane za pomocą różnego rodzaju metod obróbki, a najpopularniejszą z nich jest frezowanie. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju obróbce poddawane są płyty HIPS, warto zlecić ich wykonanie profesjonalistom. Da to gwarancję, że każdy projekt zostanie wykonany dokładnie i rzetelnie, zgodnie z wymaganiami.

Płyty HIPS znajdują zastosowanie w naprawdę wielu miejscach. Najczęściej wykorzystywane są do produkcji kasetonów podświetlanych, podajników, ekspozytorów czy potykaczy. Warto pamiętać, że elementy z płyt HIPS nie powinny być wystawiane na mocne promienie słoneczne, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Z tego materiału wykonywane są także display’e reklamowe, gadżety reklamowe czy wystawki. Stosuje się je również jako podkład pod sitodruk i zadruk offsetowy. Z płytami HIPS można spotkać się również w branży spożywczej – wykorzystuje się je do produkcji termoformowalnych opakowań na żywność czy wkładów do lodówek. Wykorzystuje się je również do wykonywania obudów do urządzeń oraz palet do transportowania urządzeń elektronicznych.

Z płyt HIPS produkowane są również standy, kształtki, meble, zabawki dla dzieci i różnorakie akcesoria. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagany jest trwały materiał wysokiej jakości. Ten rodzaj płyt dostępny jest w wykończeniu matowym lub błyszczącym, dzięki czemu można jeszcze bardziej dopasować je do konkretnego projektu.